Abychom mohli naše webové stránky dále zlepšovat a abyste mohli plně využít všech jejich funkcí, používáme cookies. Vaším dalším používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies.

Úvod Poradíme vám Technický rádce Proč zimní pneumatiky

Proč zimní pneumatiky

Od 1. srpna 2011 je v platnosti novela silničního zákona, která zavádí povinné použití zimních pneumatik za specifických podmínek. Pokud se mezi 1. listopadem a 31. březnem zhorší počasí nebo lze toto zhoršení předpokládat, mohou řidiči vyjet pouze se zimní výbavou. Minimální zákonná hloubka dezénu zimních pneumatik pro vozidla do 3,5t je 4 mm, pro vozidla na 3,5t pak 6 mm.

Kdy přezouvat na zimní pneumatiky?

+7°C je doporučená teplotní hranice pro použití zimních pneumatik. Podle dlouhodobých měření Českého hydrometeorologického ústavu klesá průměrná teplota na celém území České republiky pod +7°C od začátku října do konce března. Zimní pneumatiky zvyšují při teplotách +7°C bezpečnost při řízení, protože mají oproti letním pneumatikám:

  • větší adhezi na sněhu a ledu
  • vyšší adhezi i na suchých studených vozovkách
  • lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami
  • podstatně kratší brzdnou dráhu

Proč zimní pneumatiky?

Směs zimních pneumatik je speciálně vyvinuta pro zimní období tak, aby si zachovala mnohem lepší přilnavost k vozovce při teplotách +7°C, což je dále podpořeno množstvím lamel v dezénu zimní pneumatiky. Riziko nehody je v zimě 6x vyšší. Průměrná teplota v zimě: +3°C. Brzdná dráha u zimních pneumatik je podstatně kratší.

Pro dosažení max. bezpečnosti je nutné namontovat zimní pneumatiky na všechny čtyři pozice. Pamatujte také na důležitost kontroly hloubku dezénu (nejméně 4mm) a pravidelnost huštění.

Značení zimních pneumatik

Označení "M+S" je oficiálně definováno ve směrnici EU takto: „pneumatika s dezénem a strukturou běhounu navrženými tak, aby dosahovala lepších vlastností na sněhu než běžná pneumatika“. Vlastnosti pneumatik s označením "M+S" tedy nejsou přesně definovány ani měřeny.

Zimní pneumatiky jsou v Severní Americe označeny na bočnici Alpským symbolem. Pouze pneumatiky, které splňují nebo překračují stanovené požadavky, mohou být opatřeny tímto symbolem.

Přestože jsou v některých evropských zemích pneumatiky s označením „M+S“ považovány za zimní, doporučujeme v zimních podmínkách používat zimní pneumatiky s Alpským symbolem na bočnici a hloubkou dezénu nejméně 4 mm.

M+S symbol

Pneumatiky se symbolem "M+S" mají vylepšené jízdní vlastnosti na sněhu, především pak záběr a stabilizaci pohybu. Vylepšení vlastností je dosaženo díky dezénu, směsi, nebo konstrukci pneumatiky. Přestože symbol "M+S" je považován za symbol zimních pneumatik, doporučujeme při teplotách pod 7 °C použití pneumatik s "Alpským symbolem". "M+S" je tedy méně náročný symbol, který vyhoví zákonu, nikoliv však plné bezpečnosti.

Alpský symbol

"Alpský symbol" označuje zimní pneumatiky v souladu s předpisy EHK OSN (platné v Evropské unii a dalších zemích) a předpisů pro použití pneumatik v USA a Kanadě. Výkon těchto zimních pneumatik na sněhu musí být prokázán objektivními testy a splnit, nebo překročit stanovené limity. Tyto pneumatiky poskytují vysoký výkon s ​​ohledem na bezpečnost a ovládání na sněhu, na zledovatělé silnici a obecně při nízkých teplotách.

 

 


Největší síť komplexních služeb v autoservisu a pneuservisu

Dotazník spokojenosti zákazníka Pneuservis on-line Novinky Kariéra