Abychom mohli naše webové stránky dále zlepšovat a abyste mohli plně využít všech jejich funkcí, používáme cookies. Vaším dalším používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies.

Úvod O společnosti Tiskové zprávy Na jarní prázdniny bezpečně!

Na jarní prázdniny bezpečně!

15. 01. 2018

Svátky máme již za sebou a pomalu se začínáme chystat na jarní prázdniny. I letos je k nám zima celkem štědrá a sněhu máme dostatek i v našich zeměpisných šířkách. Pokud se tedy se svými dětmi chystáte na lyže, bude se Vám hodit pár tipů a informací. A protože jsme servisní síť BestDrive, půjde samozřejmě o tipy, jak správně připravit Váš vůz na cesty.

Příprava auta na delší cestu – obzvláště v zimě – není jednoduchá a doporučujeme ji nepodcenit. Úplně nejjednodušší je nechat přípravu auta na zimu profesionálům – třeba ze servisní sítě BestDrive. Zkušení mechanici připraví Váš vůz tak, že bez zaváhání zvládnete cestu na lyže jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

A co vše taková příprava představuje? Důležité je zkontrolovat nejen stav, ale i hloubku dezénu zimních pneumatik. Prověřit jejich tlak a případně jej dohustit na doporučenou hodnotu. Aby mohly být plně využity vlastnosti zimních pneumatik, je potřeba pečovat i o podvozek vozidla. Protože jen správně seřízený podvozek (geometrie, brzdy, tlumiče) společně se správným tlakem v pneumatice zajistí optimální vlastnosti zimních plášťů. Správně nastavená geometrie má zásadní vliv na bezpečnost vozidla, komfort jízdy a ekonomiku provozu.

Je třeba zkontrolovat a doplnit provozní náplně – brzdovou a chladicí kapalinu i kapalinu do ostřikovačů. Tu doporučujeme vzít s sebou i do kufru pro případ potřeby. V zimě víc než kdy jindy jsou důležité stěrače – nezapomeňte je zkontrolovat! V tomto ročním období dostává zabrat i autobaterie – pokud o ní máte pochybnosti, raději ji nechte proměřit, případně vyměnit. A nezapomeňte prověřit i povinnou výbavu – tak, aby odpovídala předpisům ve všech zemích, kterými budete projíždět. A pro své bezpečí i dobrý pocit ji určitě doplňte i o další zimní doplňky: sněhové řetězy, startovací kabely, škrabku na sklo, rozmrazovač zámků nebo metličku na ometání sněhu.

Na pobočkách servisní sítě BestDrive najdete širokou nabídku všech výše uvedených zimních autodoplňků.

A s čím je potřeba počítat při cestování v tuzemsku i zahraničí?

Česko

V Česku jsou pravidla stejná jako v předchozích letech. Zimní pneumatiky je povinností používat od 1. listopadu do konce března, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu nebo se dá tato situace očekávat. V Česku se objevují značky s tvarem modrého kruhu s autem nahoře a sněhovou vločkou pod ním – na takovém úseku platí povinnost použití zimních pneumatik v období od začátku listopadu do konce března vždy, tj. i za příznivějšího počasí. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik je 4 mm.

Samozřejmě je potřeba si zkontrolovat povinnou výbavu – výstražný trojúhelník, lékárničku, reflexní vesty nebo třeba náhradní žárovku.

Desetidenní dálniční známka vyjde na 310 Kč. Zakoupit si je můžete jako v předchozích letech na čerpacích stanicích, pobočkách pošty a dalších označených místech.

Slovensko

Na Slovensku se pravidla oproti předchozím letům příliš nezměnila. Povinnost používat zimní pneumatiky (typ M + S) je pro osobní vozidla obdobně jako v Česku – pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu – ale bez omezení datem. Na Slovensku jsou benevolentnější u hloubky dezénu – stačí 3 mm.

Pro cestu na Slovensko si zkontrolujte povinnou výbavu – určitě tam musí být výstražný trojúhelník i lékárnička. Reflexní vestu musíte použít vždy, pokud mimo obec opouštíte vozidlo. Celodenní svícení je podobně jako v Česku celoročně povinné. Zařízení GPS nesmí být umístěno ve středu předního skla vozidla.

Desetidenní elektronická dálniční známka vás vyjde na 10 euro. Koupit ji můžete přímo z domu přes internet (www.eznamka.sk).

Rakousko

Zimní pneumatiky musíte mít, pokud jedete po zasněžené silnici v období od 1. listopadu do 15. dubna. A pokud zimní podmínky na cestách trvají, pak i mimo toto období. Minimální hloubka dezénu je stejná jako v ČR – 4 mm. Při opravdu nepříznivých klimatických podmínkách jsou vyžadovány sněhové řetězy.

Před cestou do Rakouska zkontrolujte výstražný trojúhelník, lékárničku i reflexní vesty, které potřebujete pro všechny pasažéry a je nutné je použít vždy při vystoupení z vozidla mimo obec. Mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu. Celodenní svícení není v Rakousku povinné.

Desetidenní dálniční známka sice od loňského roku nepatrně zdražila, ale pořád je o něco levnější než slovenská – 9 euro. Od listopadu 2017 je novinkou možnost zakoupení dálniční známky i přes internet (shop.asfinag.at). Nevýhodou pro nepodnikatele však je, že známku je potřeba si koupit s velkým předstihem, a to minimálně 18 dní před dnem, kdy ji budete potřebovat.

Itálie

V Itálii není celoplošné používání zimních pneumatik povinné. Jejich použití i využití sněhových řetězů si řeší jednotlivé provincie vlastním právním předpisem. Jsou regiony, kde je zimní vybavení povinné už od poloviny října. Se zimními pneumatikami určitě chybu neuděláte – vesměs platí jejich použití od poloviny října do poloviny dubna. Použití zimní výbavy upravují v Itálii speciální dopravní značky.

Povinná výbava je obdobná jako v ostatních zemích, výstražný trojúhelník a reflexní vesty pro všechny cestující. Osobní auta mají povinnost celodenního svícení v tunelech a na dálnicích. Na rozdíl od Česka nebo Slovenska není povinná lékárnička.

Jednotnou dálniční známku v Itálii nehledejte. Platí se mýtné za použití dálnice – obecně zhruba 6 euro za ujetých 100 km.

Francie

Použití zimních pneumatik je doporučeno na komunikacích pokrytých ledem nebo sněhem. V horských oblastech se ale objevuje značka Pneus neige (pneumatiky na sníh), kde je jejich použití povinné. Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 3,5 mm.

Povinná výbava se moc nemění – výstražný trojúhelník a reflexní vesta je povinná a vesta musí být v dosahu řidiče. Lékárnička není pro osobní vozidlo povinná. Pozor na telefonování za jízdy bez handsfree – použití mobilních telefonů při řízení je zakázáno a porušení vás může stát až 135 euro a 3 trestné body. Celodenní svícení je doporučené.

Co se týká dálničních poplatků, je to podobné jako v Itálii – je vybíráno mýtné na mýtných branách dle ujetého úseku. Výše poplatku je okolo 9 eur na 100 km.

Termíny prázdnin v jednotlivých okresech / krajích:

BestDrive je největší síť pneuservisů a autoservisů v České republice a na Slovensku. Provozovatelem sítě je v České republice ContiTrade Services s. r. o., na Slovensku ContiTrade Slovakia s.r.o., obě společnosti patří do koncernu Continental. Jednotný koncept servisní sítě BestDrive se 177 pobočkami umožňuje pokrýt nabídkou profesionálních pneuservisních a autoservisních služeb území obou států. Komplexní nabídku zboží a služeb mohou využívat i zákazníci preferující online objednávání z pohodlí domova přes www.bestdrive.cz nebo www.bestdrive.sk. Jako největší poskytovatel komplexní služby motoristům se servisy BestDrive snaží nadstandardním způsobem naplňovat očekávání svých zákazníků v duchu firemního motta: Vy jezdíte, my se staráme / You drive, we care.

 


Největší síť komplexních služeb v autoservisu a pneuservisu

Dotazník spokojenosti zákazníka Pneuservis on-line Novinky Kariéra