Tip for you: Did you know that as a member of the BestDrive Club (BDC) you can buy cheaper?
Celoroční pneumatiky aneb pneumatiky na celý rok
Celoroční pneumatiky někým nazývané univerzální pneumatiky nebo pneumatiky do každého počasí, jsou kombinací toho nejlepšího ze zimních a letních pneumatik. Celoroční pneumatika se hodí do mírných „městských“ podmínek neboli všude, kde je mírnější zima a není trvalejší sníh a led. Podstatnou výhodou pro zákazníka je, že šetří čas. Odpadá povinnost půlroční výměny pneumatik, a to má samozřejmě dopad i do peněženky zákazníka v ceně servisu. Naopak u celoroční pneumatiky je nutné počítat s mírně vyšší cenou oproti běžným pneumatikám právě z důvodu vyšších nákladů výrobců při vývoji pneumatik. V tomto článku si řekneme vše, co je nutné k celoročním pneumatikám vědět a také si je porovnáme se zimními a letními pneumatikami.
K celoročním pneumatikám nabízíme pneuservisní služby, které si můžete přiobjednat v košíku. Je to jednoduchý krok, stačí zakliknout na pobočce se servisem.
Samozřejmě nabízíme i pneuservisní služby bez nutnosti nákupu pneumatik. Stačí se jen níže objednat online.
Pozn.: Online nabízíme pouze vybrané služby. Nenašli jste Vámi poptávanou službu v naší nabídce k online objednání – ptejte se na Vámi vybrané pobočce.
Celoroční pneumatiky: Co je potřeba vědět?
Jak už bylo dříve uvedeno, celoroční pneumatiky mají dvě nesporné výhody. Pro jistotu si je zopakujme. První a velkou výhodou je ta, že nemusíme každého půl roku měnit pneumatiky a čekat v řadě u servisu. Druhou je ta, že nám šetří obsah našich peněženek. Kupujeme, při výměně, totiž jen jednu sadu pneumatik místo dvou a tím pádem nemusíme hledat místo pro uskladnění další sady.
Vyrobit kvalitní celoroční pneumatiky je výzvou pro každého výrobce pneumatik. Celoroční pneumatiky musí totiž odolat nástrahám a vrtochům počasí jak v létě, tak i v zimě. Běhounová směs celoroční pneumatiky je vyráběna na základě kombinace vlastností směsí letních a zimních pneumatik. Je to kvůli jízdním vlastnostem, ty musí splňovat nároky pro jízdu jak v chladném, zimním, tak i v teplém, letním, počasí.
Tedy musejí zachovat alespoň základní ovladatelnost vozu za skutečně širokého rozsahu teplot a povětrnostních podmínek. Takové zimní pláště zvládají bez problémů dejme tomu teplotu od 7°C do -30°C. To je rozsah 37°C. Pláště letní pak fungují optimálně zhruba od těch 7°C do třeba 60°C, což může být v létě teplota rozpálené vozovky. To je rozsah 53°C. A od univerzálních tedy chceme, aby zvládaly jak těch
letních 60°C, tak těch zimních -30 stupňů. A pneumatika, která tohle má umět, musí logicky být dosti kompromisní. A to jak směsí, tak vzorkem.
Jak rozeznat celoroční pneumatiky od letních nebo zimních
U celoročních pneumatik musí být na bočnici vyobrazen symbol sněhové vločky v horském štítu a slunce (v některých případech se přidává i symbol deště nebo listu). Občas na pneumatice může zároveň s těmito symboly být i All Season - tedy pro všechna období, ale zde opět pozor, pokud je tam místo season - weather, nejsou to ve většině případů celoroční pneumatiky.
Česká legislativa považuje za zimní gumy ty, které mají označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML, MPT nebo POR. Výrobci pneumatik ale doporučují vybírat pneumatiky s jiným označením – do mrazu a na sníh jen ty, které nesou emblém hory se sněhovou vločkou.
Letní pneumatiky nemají ze zákona žádné speciální označení.
Výhody celoročních pneumatik
Jaké se pojí s používáním celoročních pneumatiky výhody? Hlavní výhodou celoročních pneumatik, jak už bylo řečeno, je bezesporu finanční úspora. Díky pneumatikám, které lze využít v létě i zimě, odpadá nutnost investovat do dvou různých sad pro obě období. S další sadou pneumatik je také někdy nutné si pořídit nové ráfky a tlakové senzory, která s použitím celoročních pneumatik odpadá. Stejně tak ušetříte na přezouvání a uskladnění nepotřebné sady v pneuservisu. Pokud máte vždy kompletní obutá kola a přezouváte svépomocí, ušetříte i čas a místo v garáži.
Jistou výhodou je také skutečnost, že celoroční pneumatiky v celkovém kontextu pomaleji zastarávají, což je vlastnost všech pneumatik, na kterou spousta motoristů zapomíná. Zatímco celoroční pneumatiky opotřebujete např. za 4 roky a po celou dobu budete jezdit na správně fungujících pneumatikách, jednu sadu letních a zimních pneumatik budete při stejném nájezdu sjíždět 7 let a přiblížíte se maximální životnosti, při které pneumatiky už nemusejí fungovat správně. Univerzálnost celoročních pneumatik oceníte i ve chvílích nečekaných výkyvů počasí. Nepřekvapí vás dřívější příchod zimy a ani neobvykle teplý podzim, případně mrazíky ještě v dubnu, kdy už sice zákon používání zimních pneumatik nevyžaduje, ale mohou nastat nepříznivé okolnosti. Počasí je bohužel nevyzpytatelné.
Nevýhody celoročních pneumatik
Druhou stranou mince celoročních pneumatik je skutečnost, že mají o něco nižší výkon. I když jsou současné univerzální pneumatiky daleko vyspělejší a poskytují velmi dobré jízdní vlastnosti ve všech ročních obdobích, je nutné počítat s tím, že stále nabízejí určitý kompromis protichůdných požadavků, a tedy mají svoje limity.
Kvalitní letní pneumatiky budou vždy podávat lepší výkon v letních podmínkách a stejně tak kvalitní zimní obutí bude lépe fungovat v zimních podmínkách, zároveň však dávno neplatí, že by celoroční pneumatiky poskytovaly pouze poloviční vlastnosti v každém období.
Shrňme si tedy, pro koho jsou celoroční pneumatiky vhodné? Určitě pro motoristy, kteří autem příliš mnoho nenajedou, pokud bydlí v oblastech s mírnějšími zimami, a také méně náročné řidiče, kteří nepotřebují využívat dokonalých vlastností dedikovaných pneumatik, např. při sportovním stylu řízení.
Celoroční pneumatiky vs zimní a letní pneu
TYP PNEUMATIKY | SROVNÁNÍ |
Letní pneumatiky | Odolné a bezpečné při jízdě v teplém počasí. V teplých měsících se třením mezi pneumatikami a asfaltem vytváří velké teplo.I proto bývá směs použitá při výrobě letních pneumatik tvrdší než u zimních. Dalšími vlastnostmi, na které se klade důraz při vývoji letních pneumatik je nízký valivý odpor, adheze, handling a aquaplanig. |
Zimní pneumatiky | Výborné jízdní vlastnosti a přilnavost na sněhu, ledu a hladkých vozovkách. Tyto pneumatiky jsou vyráběny z měkčí směsi. Tento výrobní postup zajišťuje, že zimní pneumatiky zůstávají elastické při nízkých plusových i mínusových teplotách a tím zajišťují stabilní a bezpečnou jízdu s minimální brzdnou dráhou v chladném počasí. |
Celoroční pneumatiky | Kombinují to nejlepší z obou typů pneumatik. Struktura dezénu celoroční pneumatiky je koncipována tak, aby optimalizovala vlastnosti z letní pneumatiky (jako například podélné vedení pneu) a zároveň pneumatiky zimní (jako například trakce a přenos příčných sil pro snadný handling). Tyto univerzální pneumatiky obsahují podélné drážky letních pneumatik, tak i lamely obsažené v zimních pneumatikách. Celoroční pneumatiky zajišťují dobré jízdní vlastnosti, jak v letním, teplém počasí, tak i v zimních chladných dnech. Je ovšem nutné upozornit, že celoroční pneumatiky jsou podle odborníků pouze kompromisem. |
Co říci závěrem o celoročních pneumatikách?
Při výběru pneumatik platí víc než jindy, že šetřit se rozhodně nevyplatí. Ostatně ty čtyři gumové obruče jsou nakonec to jediné, co drží auto na silnici. Vedle správné volby pneumatik také platí, že je o ně třeba pečovat, tedy pravidelně alespoň jednou za měsíc kontrolovat tlak a jednou za sezonu seřídit geometrii podvozku. Rozhodně doporučujeme přezouvat vaše vozidlo dvakrát ročně, v závislosti na sezóně, je to kvůli vaší maximální bezpečnosti.
Pokud potřebujete pomoci s výběrem pneumatiky, obraťe se na naše pobočky, kde Vám pomohou s výběrem.