Horko = zabiják autobaterií
Každý řidič ví, že nízké teploty v zimě jsou spojené s výrazně vyššími nároky na fungování autobaterií. Proto se někteří řidiči již na podzim snaží předcházet situacím, kdy jim po mrazivé noci nejde nastartovat auto, a kontrolují stav autobaterie. Ale jen málokdo si uvědomí, že o autobaterii je potřeba se starat také v létě.
Při teplotách vzduchu okolo 30 stupňů se autobaterie vybíjí přibližně dvakrát rychleji než při optimální teplotě okolo 20 stupňů. Nejhorší jsou pro baterie cesty na dovolenou k moři, kde auto odstavíte na čtrnáct dnů na horku. A nemusí jít jen o dovolenkové destinace. Také u nás se trápíme tropickými dny. Díky teplu dochází k nadměrnému samovybíjení. Následně dochází k sulfataci desek, které díky tomuto jevu rychle ztrácejí svoji kapacitu.
Proto by auto při vysokých teplotách nemělo dlouhodobě stát nepoužívané na přímém slunci. Je potřeba s ním občas vyrazit na cesty. Nikoliv však na krátké jízdy okolo 10 km, ale na delší trasy 50-60 km, abychom zajistili, že se akumulátor dostatečně dobije. A při delším stání je lepší zkusit najít místo, kde není auto vystaveno celodennímu slunci.
„V případě, že často startujete, popojíždíte na krátké vzdálenosti a do toho ještě zapnete například klimatizaci, nemá akumulátor šanci se pořádně dobít“, uvádí Mikuláš Erdelyi, vedoucí útvaru rozvoje servisu sítě BestDrive.
„Nejdůležitější je jako obvykle prevence. Velké vedra podporují samovolné vybíjené autobaterie, která sice na první pohled vypadá v pořádku, ale dochází ke snižování její kapacity. To, že horko akumulátoru ublížilo, se většinou projeví až v zimě, kdy jednoduše nenastartujete. Proto doporučujeme kontrolovat nabití akumulátoru nejen před zimou, ale i v létě. Zejména v těchto dnech, kdy jsou teploty extrémně vysoké, ve vozidle máme zapnuté všechny komfortní systémy – klimatizace jde naplno, ale motor běží většinou jen na volnoběh, anebo nízké otáčky, hrozí, že se mohou na akumulátoru negativně podepsat“, dodává Mikuláš Erdelyi.
Důležitý je pravidelný servis. V případě, že jezdíte na pravidelné servisní prohlídky, zkontrolují servisní mechanici také stav akumulátoru. V servisní síti BestDrive se školení mechanici zaměří na kontrolu všech důležitých součástí vozidla - s cílem zjistit a následně i odstranit případné závady, které by mohly ohrozit bezpečnou a bezstarostnou jízdu.