Jak postupovat při dopravní nehodě?
Dopravní nehody patří mezi největší strašáky řidičů na silnicích. Důležité je ale nesedat za volant se strachem. Strach a nervozita jsou totiž většinou podnětem k nepozornosti a pochybení. Pokud však k nehodě přeci jen dojde, byť ne vaší vinou, je potřeba hlavně zachovat chladnou hlavu. Nemusí jít vždy o život, ale správným postupem při autonehodě si můžete ušetřit spoustu problémů i budoucích starosti.
Hlavně opatrně a předvídat
Nejlepší ze všeho je nehodě předejít. Starosti se zdravím a pojišťovnou nejsou ničím, o co by člověk stál. Proto je nutné za volant sedat vždy v bdělém stavu a plně se soustředit na jízdu včetně dodržování dopravních předpisů. Kromě nich však dbejte i na nepsaná pravidla jako odstup od před vámi jedoucího vozidla, zipování nebo pozvolná a plynulá jízda. Stylem brzda-plyn jen zvyšujete nervozitu na silnicích a pro ostatní řidiče se stáváte nepředvídatelným. Veřejné komunikace nejsou autodrom a vždy je lepší dorazit do cíle později než vůbec.
Správný postup při autonehodě
Když dojde k dopravní nehodě, je dobré mít na paměti jednoduchý postup, kterým můžete ochránit nejen sebe a účastníky nehody, ale i další účastníky silničního provozu.
- Vypněte motor vozidla a zajistěte auto ruční brzdou
- Zapněte výstražná světla
- Oblečte si reflexní vestu
- 50 metrů od místa nehody umístěte výstražný trojúhelník (na dálnici 100 metrů)
- Zkontrolujte všechny účastníky nehody
- V naléhavých případech poskytněte první pomoc a volejte záchrannou službu, policii či hasiče
Vždy pamatujte, že auto je jen věc, a proto se nejprve ujistěte, zda jsou všichni zúčastnění v pořádku. Pokud tomu tak není, proveďte první pomoc a zavolejte na místo činu záchrannou službu a policii. V těchto traumatických situacích můžete být v šoku a spousta lidí si ani nevzpomene na čísla záchranného integrovaného systému, stačí tedy, když si budete pamatovat číslo 112.
Kdy volat policii?
Zákon udává, že není nutné volat policii ke všem dopravním nehodám. Zatímco u nehod, při kterých vznikne újma na zdraví nebo hmotná škoda přesahuje 100 000 Kč, je to vaše povinnost, jsou případy, kdy to povinné není. Jsou však situace, při kterých je to ale doporučeno.
Policii volejte, když:
- ● dojde ke zranění osob
- ● dojde k poničení obecně prospěšného zařízení
- ● je hmotná škoda přesahující 100 000 Kč
- ● nelze obnovit plynulost provozu na komunikaci
- ● je způsobena škoda na majetku třetí osoby, která není přímým účastníkem nehody
Pokud se chcete vyhnout dalším komplikacím, doporučujeme volat i v následujících případech:
- ● účastník nehody je cizinec
- ● viník z místa nehody ujel
- ● nemůžete se domluvit na viníkovi nehody nebo jste nuceni protistrannou k přiznání viny
Záznam o dopravní nehodě
Pokud nemusíte vzhledem k charakteru nehody volat policii, musíte se s druhým účastníkem nehody domluvit, kdo je jejím viníkem. Pro tento případ slouží tiskopis “Záznam o dopravní nehodě”. Ten pro všechny případy vozte vždy v autě. Záznam o dopravní nehodě je pro všechny členské země EU stejný, avšak pokud byste se vydávali do zahraničí, je dobré mít u sebe i anglickou verzi. Vyřizování s protistrannou pro vás bude jednodušší.
Do Záznamu o dopravní nehodě vše pečlivě zaznamenejte včetně svých osobních údajů, údajů o vozidle i protistranně. V záznamu také jednoduše zakreslete průběh nehody a označte viníka. Pro snazší komunikaci s pojišťovnou doporučujeme udělat fotky i videa z místa nehody.
Nahlášení pojistné události proveďte u své pojišťovny co nejdříve.
Obvykle udávaná doba je do 30 dní, avšak o konkrétní době se informujte u své pojišťovny. Pokud tuto oznamovací dobu propásnete, automaticky vám propadá možnost vyplacení náhrady škody.
Povinnost ohlásit škodu mají všichni účastníci nehody. Jestliže jste obětí dopravní nehody, je pro vás tato událost označena jako nezaviněná. Ze zákona proto máte nárok na odškodnění za újmu na majetku nebo zdraví. K tomu, aby vám finance byly vyplaceny, slouží povinné ručení viníka nehody.
Co s nabouraným vozidlem?
Dle rozsahu nehody může být vaše vozidlo označeno jako totální škoda nebo může být určené k opravě. Totální škodou je myšlen takový stav vozidla, kdy jej není možné opravit nebo oprava převyšuje reálnou hodnotu vozidla před nehodou. Tímto označením se však nenechte zmýlit. Pojišťovny reálnou hodnotu vozidla berou z tabulek, které ne vždy odpovídají situaci na dnešním trhu s ojetinami. Mnohdy tak pro vás bude výhodnější provést opravu vozidla, které je označeno totální škodou než si jen nechat vyplatit poměrovou částku za škodu. Za ni byste si totiž to stejné vozidlo koupili jen těžko.
Oprava vozidla je pak prováděna zpravidla v autorizovaném servisu nebo smluvním servisu pojišťovny, u které máte vedené havarijní pojištění nebo povinné ručení.
V případě jakýchkoliv potíží s vozem jsme na tyto opravy připraveni i u nás v BestDrive. Zkontrolujeme vám stav karoserie i funkčnost osvětlení vozidla. Provedeme vám servisní prohlídku včetně diagnostiky a postaráme se o to, abychom váš vůz dali do původního stavu před nehodou.